Fiat Club Makedonias


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Fiat Club Makedonias
Fiat Club Makedonias
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Πρόσφατα Θέματα
» Βραδυνή τσάρκα στην Θεσσαλονίκη 11/2/2016 09:00 μμ
αναρτησεις...!! - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΠεμ 09 Ιουν 2016, 03:21 από antobbi

»  Βραδυνή τσάρκα στην Θεσσαλονίκη 11/2/2016 09:00 μμ
αναρτησεις...!! - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤετ 10 Φεβ 2016, 14:52 από antobbi

» Πωλειται εξατμιση
αναρτησεις...!! - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΣαβ 30 Ιαν 2016, 08:13 από lytostechnology

»  Kοπή της πίτας fiatclubmakedonias.gr 2016
αναρτησεις...!! - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤετ 13 Ιαν 2016, 14:24 από antobbi

» ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΓΝΗΣΙΑ ΣΤΗΝ ΜΙΣΗ ΤΙΜΗ
αναρτησεις...!! - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΠαρ 20 Νοε 2015, 08:41 από alfabill38

» Εκδρομή μελών fiatclubmakedonias 15/11
αναρτησεις...!! - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤρι 17 Νοε 2015, 02:15 από antobbi

» aftermarket δοχειο αναθυμιασεων
αναρτησεις...!! - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤετ 30 Σεπ 2015, 13:41 από hobit-jet

» Συνάντηση Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου
αναρτησεις...!! - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΣαβ 05 Σεπ 2015, 03:10 από antobbi

» Εκδρομή 09/08/15 στο beach bar Sahara
αναρτησεις...!! - Σελίδα 2 I_icon_minitimeΤετ 29 Ιουλ 2015, 02:39 από antobbi

Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ημερολόγιο Ημερολόγιο


αναρτησεις...!!

5 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

αναρτησεις...!! - Σελίδα 2 Empty Απ: αναρτησεις...!!

Δημοσίευση από ckoum_ank-3564 Κυρ 07 Σεπ 2014, 08:46

Επίσης ξέχασα να αναφέρω την επιδιόρθωση εάν χρειαστεί,
και αυτό γιατί αν και μετά από 40000κμ  σε διαδρομές όπου πραγματικά δουλεύουν οι αναρτήσεις,
και όχι σε εθνικά δίκτυα,
δεν έχουν το παραμικρό θέμα!
Ούτε σπασμένα ελατήρια,ούτε απώλεια συμπίεσης ή επαναφοράς!Ούτε καν το παταμικρό δάκρισμα...
Οκ δεν είναι όπως τα έβαλα επάνω αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχουν την πτώση τον εργοστασιακών,
ή φθηνότερων(καμιά φορά και ακριβότερων) κατασκευών...

ckoum_ank-3564

Posts : 5
Join date : 05/09/2014
Age : 39
Location : Βάση=Κρήτη/ worldwide

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αναρτησεις...!! - Σελίδα 2 Empty Απ: αναρτησεις...!!

Δημοσίευση από petalas Κυρ 07 Σεπ 2014, 09:10

Έτσι όπως τα λες είναι...

Ο συμβίβασμός εννοείται ότι είναι το μόνο σίγουρο!

Απλά καταθέτουμε εμπειρίες ώστε να ξέρουν κι οι υπόλοιποι που μας διαβάζουν τι αποτέλεσμα είχαν οι αναρτήσεις που βάλαμε μαζί με ότι άλλο αλλάξαμε σε αυτές ή συνδυάσαμε με αυτές και τι να περιμένουν απ τις επιλογές τους...



Και οι δικές μου απόψεις στo δίλημα "KW ή "Bilstein" (μιλάμε πάντα για coilovers) είναι οι εξής :



Η ΚW είναι πιο allround επιλογή...στο βασικό της πακέτο που θα δουλέψει καλά παντού αλλά δεν θα δώσει την απόλυτη αίσθηση που ζητάς στην συνεχόμενη πίεση..ή σε εντελώς flat out ρυθμούς. ¨Αλλωστε δεν είναι παρά "πολιτική" coilover. Για πιο σοβαρές καταστάσεις υπάρχει η clubsport σειρά για τα trackdays και η ...καθαρά racing για αγώνα...Καμμία όμως από αυτές τις σειρές δεν βγαίνει για Grande που σταματάει στη Variant III pολύ περισσότερο για ...Bravo που έχει μόνον την Variant 1 ..

Τα ανάλογα ισχύουν και για την Bilstein μιάς και η PSS14 είναι κι αυτή "πολιτική" coilover με την εταιρεία να έχει κι αυτή άλλες πολύ πιο .."καθαρόαιμες" λύσεις δυστυχώς όμως όχι για τα ..αμάξια μας!

Και KW και Bilstein είναι επιδιορθώσιμες αφού λύνονται..και αλλάζεις τσιμούχες - λάδια..

Τα προβλήματα της KW είναι ότι τουλάχιστον στη Variant 1 σειρά οι επιλογές σε πίσω ελατήρια και αμορτισέρ του κιτ έχουν αποδειχθεί ...εντελώς αποτυχημένες αφού τα πίσω ελατήρια σε αντίθεση με τα μπροστά είναι προβληματικά με έλλειψη προοδευτικότητας και ωφέλιμης διαδρομής Τα πίσω αμορτισέρ της AL-KO είναι απλά της ..πλάκας και τερματίζουν λίγο μετά από 20.000 km..Δεν έχουν διαρροές απλά ...δεν αποσβένουν και πλεέι το αμάξι!

Αυτό σημαίνει ότι δεν αγοράζεις με τίποτα το κιτ που κάνει 1080 E αλλά αν θες να επιμείνεις σε KW λόγω χαρακτηριστικών λειτουργίας παίρνεις μόνο τα μπροστινά coilover ..και μετά αναγκαστικά ψάχνεσε με πίσω ελατηροαμορτισέρ...!!

Αν πάρεις πιο ακριβές σειρές Variant 2 ή 3 (μόνο για Grande) μπορεί τα πίσω αμορτισέρ νάναι εντάξει και επώνυμα ποιοτικά όπως π.χ. ΚΟΝΙ και να ρυθμίζονται αλλά και πάλι η KW έχει ένα θέμα με τα ελατήρια που δίνει στα κιτ της τα οποία είναι κάπως μαλακά για να μη δίνουν ξερή συμπεριφορά και να έχουν προοδευτικότητα η οποία όμως έχει το τίμημα σε οριακούς ρυθμούς να φαίνονται πιο μαλακά από αυτά που πρέπει ή ..θέλεις, κόβοντας πόντους από την αίσθηση ή δίνοντας κάποιες κλίσεις (τουλάχιστον στις παρατεταμένες με πολλά..)

Ενδεικτικό είναι πως θέλουν ..τουλάχιστον ένα μήνα να κάτσουν πάνω στο αμάξι και πάνω και 1000 με 1500 km!!, πρωτού σταθεροποιηθεί το ύψος τους αλλιώς ..σηκώνεις συνέχεια απ τα ρυθμιστήρια!

Όσον αφορά το σπασμένο ελατήριο ...μην σχολιάσω.. Το μόνο ελαφρυντικό είναι πως ..συμβαίνει κι αλλού αλλά επουδενί αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία!

Τώρα όσον αφορά τις επιλογές ελατηρίων απλά για Bravo ...δεν γίνεται τίποτα... αφού μπροστά από ότι ξέρω δεν μπαίνει τίποτ' άλλο και πίσω υπάρχει μία μόνο ακόμη επιλογή που ..υποθετικά θάναι πιο ενισχυμένη αλλά δεν ξέρουμε πως σετάρει μπροστά καθώς είναι αδοκίμαστη!

Για Grande όμως τουλάχιστον μπροστά δίνει και εναλλακτικά πιο σκληρά ελατήρια και μάλιστα σε διάφορες επιλογές σκληρότητας..και πιθανότατα και πίσω.. Όμως πάνε 160-170 euro το ..ζευγάρι που σημαίνει ..μια 350αρα η ..τετράδα!



Άρα αν θες να παίξεις με KW ..απλά χρυσοπληρώνεις όχι μόνο για τις αποσβέσεις στις Variant 2 και 3 σειρές αλλά και για διαφορετικά σετ ελατήρια!!

Το αποτέλεσμα υποθετικά θα πρέπει να είναι αυτό που υπόσχεται δηλαδή ένα ...μελετημένο χρονοβόρο και ακριβό "ψάξιμο", όπου μετά από αρκετό παίδεμα θα πετύχεις την καλύτερη δυνατή απόδοση και τους μικρότερους δυνατούς συμβιβασμούς με βάση αυτό που ζητάς απ την ανάρτησή σου και τη χρήση του αυτοκινήτου..

Και πάλι όμως αυτά ... δεν τα ξέρουμε αν όντως είναι έτσι αφού δεν το έχει κάνει κανείς σε αυτό το forum ή στο ...FPC..!!


Αντιθέτως από ότι έχει φανεί η Bilstein PSS14 είναι πιο "απόλυτη" σε συμπεριφορά από την KW πιο ξερή και λιγότερο προοδευτική με μια λέξη πιο "σπόρ" tunariσμένη που θα σε "φτιάξει" όμως με τη συμπεριφορά της σε πραγματικά πιεσμένες καταστάσεις...

Πάνω από όλα όμως φαίνεται δουλεύει ως έχει χωρίς ουσιαστικά προβλήματα..Τη βάζεις πάνω και ..αφού φέρεις το ύψος εκεί που θες ξανασετάρεις μετά το πρώτο φυσιολογικό κάθισμα των ελατηρίων και ..τέλος!

Ούτε ψάχνεσε με ελατήρια ούτε με πίσω αμορτισέρ ούτε ..ούτε! και φυσικά ..ούτε χρυσοπληρώνεις και παιδεύεσε στη συνέχεια!

Kι είναι και σαφώς φθηνότερη απ την ΚW..

Γιαυτό και αν έβαζα σήμερα ανάρτηση καινούργια δηλώνω εξαρχής ότι μάλλον αυτή θάβαζα..

Όμως ...αυτό το λέω τώρα..χωρίς νάχω ζήσει μαζί της!

Δεν ξέρω αν θα με χαλούσε κάπου η συμπεριφορά της ούτε αυτό μπορεί να ειπωθεί εξαρχής...



Κι είμαι εγώ στο κάτω-κάτω τύπος που ..κάθεται στα αυγά του χωρίς να ..την ψάχνει;

petalas

Posts : 142
Join date : 19/01/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αναρτησεις...!! - Σελίδα 2 Empty Απ: αναρτησεις...!!

Δημοσίευση από ckoum_ank-3564 Κυρ 07 Σεπ 2014, 09:37

Πάνω κάτω την ίδια άποψη έχουμε,μιας και είχα και εγώ αρκετά χιλιόμετρα με το Bravo σου,αν και όχι σε κλειστά κομμάτια και πίσω από το τιμόνι,
αλλά κυριολεκτικά πίσω σου(Πάτρα-Πύργος θυμάσαι??)
Σίγουρα δεν είσαι από αυτούς που κάθονται στα αυγά τους
αλλά δεν είμαι και εγώ.
Σε εμάς Γιώργο πάντα κάτι θα λείπει...
Γι αυτό ο σκορπιός έχει στοιχίσει συνολικά,
και μετά από όλα τα στάδια που έχει περάσει,
Μαζί με την αγορά πάνω από 40κ...
Όμως ακόμα και εμείς κάποια στιγμή λέμε τώρα είναι η ώρα να το ευχαριστηθώ...
Αν λοιπόν σε εκείνη την φάση δεν έχεις βρει αυτό που θες,
και το όχημά σου δεν σου εμπνέει εμπιστοσύνη,
τότε απλά δεν το ευχαριστιέσαι όσο θα μπορούσες.

ckoum_ank-3564

Posts : 5
Join date : 05/09/2014
Age : 39
Location : Βάση=Κρήτη/ worldwide

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αναρτησεις...!! - Σελίδα 2 Empty Απ: αναρτησεις...!!

Δημοσίευση από petalas Κυρ 07 Σεπ 2014, 10:28

Η ευχαρίστηση Κώστα για μένα όπως πιστεύω και για σένα έχει το στάδιο του "ψαξίματος" και το στάδιο της "οδηγικής απόλαυσης"  όπου ...βλέπεις και εισπράττεις οδηγικά τους κόπους σου...
Αλλο βέβαια αν μιλάμε για ζημιά ή φθορά όπου τρέχεις και ..ταλαιπωρείσε επιπλέον κι απ τον κάθε "όνομα" μαστροτσεπέτο όπως, συνέβει δυστυχώς σε μένα πρόσφατα..όπου δεν μπορώ να πω ότι "φχαριστήθηκα" τις απανωτές μαλακίες που μου συνέβησαν...  

Και στην "οδηγική απόλαυση" ...ναααιιιί το φχαριστιέμε..Γιαυτό νάσε σίγουρος!!!
Απλά για μένα τουλάχιστον ισχύει ότι εκεί που το χαίρεσε ...έχεις μετά από λίγο και τη "φαγούρα"..που με τίποτα δεν σε "χαλάει" απλά σου φέρνει τη σκέψη του.. "What if.."

Χωρίς αυτό το "What..if.." και το "σκάλισμα" ούτε θα μαθαίναμε ούτε θα φτάναμε στο επίπεδο της βελτίωσης που έχουμε... π.χ. θάχα πίσω καινούργιες xρυσοπληρωμένες παπαριές της Αl-ko (By KW!) μαζί με τα ...παραμορφωμένα ελατήρια της ΚW με τις κολλημένες σπείρες...
Και δεν μόνο είναι η γλύκα του "ψαξίματος" (με το όποιο ρίσκο  είναι αλήθεια) αλλά το ότι αν δουλέψει αυτό που έπλασες με το μυαλό σου ..και έφτιαξες, που άλλος δεν έχει κάνει (όπως π.χ. στην περίπτωσή μου τα ..custom σινεμπλόκ) η ικανοποίηση είναι ...πραγματικά απερίγραπτη!

petalas

Posts : 142
Join date : 19/01/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αναρτησεις...!! - Σελίδα 2 Empty Απ: αναρτησεις...!!

Δημοσίευση από hobit-jet Δευ 08 Σεπ 2014, 11:38

εχοντας δει το H&R me to bilstein b8 με το βαρος του αυτοκινητου στη φωτο του γκανταλφολυκου βαζω και εγω μια φωτο το eibach pro kit με το bilstein b8 και το πισω μερος απο την pss14 (οχι τοσο καλη αυτη)

https://2img.net/h/oi57.tinypic.com/2cwv97t.jpg
https://2img.net/h/oi58.tinypic.com/2j5chup.jpg
hobit-jet
hobit-jet

Posts : 209
Join date : 15/10/2013
Location : θεσσαλονικη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αναρτησεις...!! - Σελίδα 2 Empty Απ: αναρτησεις...!!

Δημοσίευση από petalas Δευ 08 Σεπ 2014, 13:20

Deleted!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την petalas στις Παρ 08 Μάης 2015, 13:30, 2 φορές συνολικά

petalas

Posts : 142
Join date : 19/01/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αναρτησεις...!! - Σελίδα 2 Empty Απ: αναρτησεις...!!

Δημοσίευση από hobit-jet Τρι 09 Σεπ 2014, 09:25

sta eibach ειναι ολοκληρο το ελατηριο φαινεται καθαρα μεχρι την τελευταια σπειρα.Στην pss δεν το εβγαλα καλα.Εννοειται με το βαρος του αυτοκινητου ρε συ.
τα KW απορω πως δουλευουν............... What a Face
hobit-jet
hobit-jet

Posts : 209
Join date : 15/10/2013
Location : θεσσαλονικη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αναρτησεις...!! - Σελίδα 2 Empty Απ: αναρτησεις...!!

Δημοσίευση από petalas Τρι 09 Σεπ 2014, 11:17

Deleted!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την petalas στις Παρ 08 Μάης 2015, 13:31, 1 φορά

petalas

Posts : 142
Join date : 19/01/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αναρτησεις...!! - Σελίδα 2 Empty Απ: αναρτησεις...!!

Δημοσίευση από petalas Τετ 10 Σεπ 2014, 07:10

Deleted!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την petalas στις Παρ 08 Μάης 2015, 13:31, 1 φορά

petalas

Posts : 142
Join date : 19/01/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αναρτησεις...!! - Σελίδα 2 Empty Απ: αναρτησεις...!!

Δημοσίευση από hobit-jet Παρ 12 Σεπ 2014, 10:41

Αρα εχουμε ενα μπουσουλα για το στησιμο με τον κανονα των 2cm διαφορα μπρος-πισω βαση του μαμα.

Στα H&R ελατηρια με 2,5 μπροστα και 4,5 πισω ποιος "μπουσουλας" ακολουθειται?Επομενως τελικα τα 2cm δεν ειναι πανακεια γιατι δεν μπορει να κανει τοσο λαθος μια τοσο τεραστια εταιρια πανω στον τομεα των αναρτησεων.Η αληθεια ομως ειναι οτι εμενα δε μου αρεσε το δουλεμα τους.Κριμα που ο γιωργος δε μπορει να δοκιμασει και τα μπροστα σε συνδυασμο με τα πισω να δουμε αν ειχα δικιο η ημουν υπερβολικος.

Συντομα σεμιναριο για τα top mount.... Smile

hobit-jet
hobit-jet

Posts : 209
Join date : 15/10/2013
Location : θεσσαλονικη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αναρτησεις...!! - Σελίδα 2 Empty Απ: αναρτησεις...!!

Δημοσίευση από petalas Σαβ 13 Σεπ 2014, 07:43

Deleted!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την petalas στις Παρ 08 Μάης 2015, 13:33, 1 φορά

petalas

Posts : 142
Join date : 19/01/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αναρτησεις...!! - Σελίδα 2 Empty Απ: αναρτησεις...!!

Δημοσίευση από georgebravo Δευ 22 Σεπ 2014, 06:32

διαβαζω σινεχεια τα ποστ..απο την μια προβληματιζωμαινγια το εαν εχω κανει σωστα την αναρτηση στο αμαξι προσπαθω να βρο κατι αντιστοιχο σε εμενα..αλλα δεν ξερω ...η ειμαι ανεσθητος η απλα εκατσε πολυ καλα η pss14.το αμαξι ειναι τρενο ουτε σκληρο ουτε μαλακο(σε μερικιες περιπτσεις θα ηθελα ποιο σκληρο αλλα θα ηταν πολυ αβολο στην καθλημερινοτητα..και εχω και 16ρα ζαντα μπορει να φταιει και αυτο)ειναινπολυβτιμια για ταλεφτα της και δεν τα εκλαψα ποτε..το μονο θεμα που ειχα-εχω ειναι οτι ακουγονται λιγο τα ελατιρια απο πισω πραγμα που λυνεται ευκολα αρκει να βρουμε λιγο χρονο...σε χαμηλμα το εχω σε αποσταση ροδα θολο 2δαχτλα μπροστα και 2.5 πισω.αποτελεσμανστηβαρο μπροστινο που δεννξεξουναει εκολα.πισω μερος σταθερο και παιζει τοσο οσο θελω για να παρει σωστη θεση το αμαξι με τα δικα μου τα γουστα παντα..θα το κανεινκ ενα τεστ ντραιβ ο κωστας για να μ πει και την αποψη του μια που εχει αλαξει και μερικα σετ απ..και θα επανερθουμε με περισσοτερα δεδομενα...

georgebravo

Posts : 223
Join date : 30/09/2013
Age : 35
Location : THESSALONIKI

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αναρτησεις...!! - Σελίδα 2 Empty Απ: αναρτησεις...!!

Δημοσίευση από petalas Δευ 22 Σεπ 2014, 07:00

Deleted!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την petalas στις Παρ 08 Μάης 2015, 13:33, 1 φορά

petalas

Posts : 142
Join date : 19/01/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αναρτησεις...!! - Σελίδα 2 Empty Απ: αναρτησεις...!!

Δημοσίευση από hobit-jet Τρι 23 Σεπ 2014, 02:45

????Γιωργι θυμαμαι που μου ειχες διαμαρτυρηθει παλιοτερα οτι το αισθανεσαι αρκετα σκληρο και μου κανει εντυπωση τωρα που λες οτι το αισθανεσαι σχεδον....ουδετερο.Ισως τοτε να ηταν η αποτομη αλλαγη απο το χαος της παλιας μαμα στην ποιοτητα της pss14 που ηθελε λιγο καιρο να τη συνηθισεις.

Ειδικοτερα μου ειχες πει για την περιφερειακη μας (οπου ειναι το ultimate test για οποιαδηποτε αναρτηση) οτι εκει ...."τιναζει" πολυ.

Εγω που το οδηγησα το αμαξι σου λιγο εκεινη τη βροχερη μερα μπορω να πω οτι το εδειχνε πολυ δεμενο και το μπροστινο μερος πολυ υπακουο και σταθερο και καλυτερα αντιδρουσε στο φρεναρισμα απο οτι το δικο μου που μπρουμητιαζει και σε φρενο με ελαχιστη ταχυτητα.Φρενα εχω μια χαρα και δυνατα αλλα αυτο που κανει δεν μπορω να το καταλαβω.Παιζει 1 με μιαμιση επαναφορα πανω κατω στο φρεναρισμα ενω το δικο σου ουτε μια γεματη,δεν κατεβαινε καθολόυ η μουρη σου.Σαν να εριχνες αγκυρα μες το τσιμεντο.....Σκληροτητα δεν αισθανθηκα ιδιαιτερη σε σχεση με το δικο μου,αντιθετα ηταν η χαρα της οδηγησης οταν ετρωγε ανωμαλιες αλλα ΔΕΝ το ετρεξα να το δω σε ταχυτητα και επιμενω θελω να το δω στην περιφερειακη μας ποσο τιναζει σε σχεση με το δικο μου. Βεβαια ολα αυτα που αντιληφθηκα στο δικο σου εγω για το δικο μου  βαζω εναν πολλαπλασιαστη προς τα πανω λογω 17 αρας και αλλου προφιλ.
hobit-jet
hobit-jet

Posts : 209
Join date : 15/10/2013
Location : θεσσαλονικη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αναρτησεις...!! - Σελίδα 2 Empty Απ: αναρτησεις...!!

Δημοσίευση από georgebravo Τρι 23 Σεπ 2014, 22:49

ναι κωστα ετσι ειναι εχχω και παραπανω λαστιχο απο εσενα οποτε τραβαει και αυτο κραδασμους που δεν περνανε μεσα..οσο περναει ο καιρος μου φαινεται πολυ νορμαλ το αμαξι του τυπου λιγο πιο σκληρο απο οτι το μαμα 150ρι χωρις κλησεις ομως σε στροφες και τετοια...η διαφορα μεταξυ παλιας και νεας αναρτησεις ειναι σαν να σε πουλαω τρελα στον δρομο εγο με την vl37 και εσυ απλα να ανοιγεις μια 3τη....

georgebravo

Posts : 223
Join date : 30/09/2013
Age : 35
Location : THESSALONIKI

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αναρτησεις...!! - Σελίδα 2 Empty Απ: αναρτησεις...!!

Δημοσίευση από georgebravo Τρι 23 Σεπ 2014, 23:00

Γιωργο ειναι τερστια η δοαφορα με την 16 και σε ανεση αλλα σε στα κακα του που με τοσο λαστιχο θες δεν θες καπου θα χασεις την τελεια αισθηση..πιστευω οτι με την 17 θα ειναι το ιδανικο...αφου με την 16ρα φουλ ανεση αλλα ...και με την 18ρα ειναι σκληρο..αρα με την 17 η λογικη λεει οτι θα ειναι ταμαμ...και δεν εχω και κανα μαλακο λαστιχο με τα ρε002 ειμαι..

georgebravo

Posts : 223
Join date : 30/09/2013
Age : 35
Location : THESSALONIKI

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αναρτησεις...!! - Σελίδα 2 Empty Απ: αναρτησεις...!!

Δημοσίευση από petalas Τετ 24 Σεπ 2014, 07:41

Deleted!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την petalas στις Παρ 08 Μάης 2015, 13:34, 1 φορά

petalas

Posts : 142
Join date : 19/01/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αναρτησεις...!! - Σελίδα 2 Empty Απ: αναρτησεις...!!

Δημοσίευση από hobit-jet Κυρ 05 Οκτ 2014, 12:22

λοιπον οπως ειχα πει παλιοτερα θα εχει  "σεμιναριο" για top mounts.Πρωτα απο ολα αποτελειται απο 3 μερη:
Πανω βαση,ρουλεμαν και κατω λαστιχο
https://2img.net/h/oi60.tinypic.com/2j0k2s1.jpg

Το ρουλεμαν κουμπωνει στο κατω λαστιχο και προσεχουμε να εχει καλο δουλεμα χωρις να κολλαει και να κανει εντονο θορυβο γρατζουνισματος.Αυτα τα ρουλεμαν ειναι μιας χρησης,μην μπειτε στον πειρασμο να τα γεμισετε με γρασο.
https://2img.net/h/oi58.tinypic.com/2u7r6es.jpg

Απο πανω κοτσαρεται η πανω βαση και δοκιμαζουμε να εχει σφιχτη εφαρμογη και να μην χοροπηδαει στο γυρισμα.
https://2img.net/h/oi62.tinypic.com/2myowso.jpg

Προσεξτε οτι εχουν χαρακτηριστικα σημαδια για το πως πρεπει να φοριουνται στα αμαξια μας.Η οπη πανω συμβαδιζει με το χωρισμα κατω και η οπη θα πρεπει να ειναι ορατη απο την μεγαλυτερη οπη στη λαμαρινα που ειναι  στην πανω πλευρα διπλα απο εκει που σφιγγει το πιατελακι των αμορτισερ. 
https://2img.net/h/oi62.tinypic.com/2aaipf7.jpg

Προσοχη αυτα τα 3 να ειναι ευθυγραμμισμενα και οχι ετσι
https://2img.net/h/oi59.tinypic.com/68gdb5.jpg

Οταν λοιπον π.χ. ειναι να μπει στη δεξια πλευρα οπως βλεπουμε τον κινητηρα πρεπει να μπει ετσι
 https://2img.net/h/oi60.tinypic.com/2nle9eb.jpg

Ακομη ομως εξισου σημαντικης σημασιας ειναι το πως θα κατσουν τα ελατηρια στο κατω λαστιχο το οποιο μας δειχνει με τον τροπο του πως θα πρεπει να πατησουν τα ελατηρια.
https://2img.net/h/oi59.tinypic.com/d8kck.jpg
https://2img.net/h/oi62.tinypic.com/2s7am0x.jpg
https://2img.net/h/oi58.tinypic.com/21lmzh1.jpg

Το τρελλο το πανηγυρι γινεται οταν δεν μπει εξαρχης το αμορτισερ πανω με το μυαλο στο τριπτυχο λαμαρινοτρυπα-οπη πανω βασης-εγκοπη κατω λαστιχου στην ιδια ευθεια.Αυτο σημαινει οτι θα πρεπει το top mount να εχει σφιχθει με ακριβως αυτο τον τροπο και να ταιριαζουν και οι τρυπες στο γονατο που θα δεσει στην πλυμνη,χωρις να αναγκαζεσαι μετα να ζουλας και να προσπαθεις να στριψεις την πανω βαση οταν δεν στριβει λογω βαρους του αυτοκινητου που εχει κατσει πανω.Αν δεν γινει σωστα αυτη η διαδικασια συντομα θα αρχισουν τα προβληματα............
hobit-jet
hobit-jet

Posts : 209
Join date : 15/10/2013
Location : θεσσαλονικη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης