Fiat Club Makedonias


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Fiat Club Makedonias
Fiat Club Makedonias
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Πρόσφατα Θέματα
» Βραδυνή τσάρκα στην Θεσσαλονίκη 11/2/2016 09:00 μμ
Θεμα με την τουρμπινα I_icon_minitimeΠεμ 09 Ιουν 2016, 03:21 από antobbi

»  Βραδυνή τσάρκα στην Θεσσαλονίκη 11/2/2016 09:00 μμ
Θεμα με την τουρμπινα I_icon_minitimeΤετ 10 Φεβ 2016, 14:52 από antobbi

» Πωλειται εξατμιση
Θεμα με την τουρμπινα I_icon_minitimeΣαβ 30 Ιαν 2016, 08:13 από lytostechnology

»  Kοπή της πίτας fiatclubmakedonias.gr 2016
Θεμα με την τουρμπινα I_icon_minitimeΤετ 13 Ιαν 2016, 14:24 από antobbi

» ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΓΝΗΣΙΑ ΣΤΗΝ ΜΙΣΗ ΤΙΜΗ
Θεμα με την τουρμπινα I_icon_minitimeΠαρ 20 Νοε 2015, 08:41 από alfabill38

» Εκδρομή μελών fiatclubmakedonias 15/11
Θεμα με την τουρμπινα I_icon_minitimeΤρι 17 Νοε 2015, 02:15 από antobbi

» aftermarket δοχειο αναθυμιασεων
Θεμα με την τουρμπινα I_icon_minitimeΤετ 30 Σεπ 2015, 13:41 από hobit-jet

» Συνάντηση Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου
Θεμα με την τουρμπινα I_icon_minitimeΣαβ 05 Σεπ 2015, 03:10 από antobbi

» Εκδρομή 09/08/15 στο beach bar Sahara
Θεμα με την τουρμπινα I_icon_minitimeΤετ 29 Ιουλ 2015, 02:39 από antobbi

Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ημερολόγιο Ημερολόγιο


Θεμα με την τουρμπινα

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Θεμα με την τουρμπινα Empty Θεμα με την τουρμπινα

Δημοσίευση από vasiloglou1992 Κυρ 05 Απρ 2015, 03:26

Καλησπέρα,
έχω ένα Fiat Grande Punto 1.3D Multijet 75PS του 2005 και η τουρμπίνα του είναι στα τελευταία της. Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε να προτείνετε τίποτα όσον αφορά καινούρια τουρμπίνα ή μεταχειρισμένη ή και ανακατασκευή και τιμή φυσικά !

Ευχαριστώ

vasiloglou1992

Posts : 7
Join date : 05/04/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θεμα με την τουρμπινα Empty Απ: Θεμα με την τουρμπινα

Δημοσίευση από georgebravo Κυρ 05 Απρ 2015, 12:11

Καλησπερα φιλε..εαν θελεις περνα μια βολτα απο τα νεα μελη να μας πεις το ονομα σου και ν μας κανεισ την παρουσιαση σου..

Τωρα για το τουρμπο..παιζει ρολο το τι θελεις να κανεις..εαν θελεις να ανεβασεις και αλογα πας για το τουρμπο απο το 90ρι..που και με ενα προγραμματακι θα εισαι περιπου 110 αλογακια πολυ καλα για ντιζελ..εαν δεν θελεις να κανεις κατι τετοιο πας για την μαμα..ανακατασκευη για την μαμα κανει ο δημοθυρας και εχουμε δει και δουλειες του που πραγματικα τα κανει καινουργια..

Περισσοτερο μπορει να σε βοηθησει ο admin μιας και εχει ντιζελ και ψαχνεται...

georgebravo

Posts : 223
Join date : 30/09/2013
Age : 35
Location : THESSALONIKI

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θεμα με την τουρμπινα Empty Απ: Θεμα με την τουρμπινα

Δημοσίευση από antobbi Δευ 06 Απρ 2015, 08:20

καλησπέρα και από μένα πες μας φίλε μου πόσα αλογάκια θες για το εργαλιό σου και θα σου πω ακριβώς τη θα χριαστής
antobbi
antobbi
Admin

Posts : 110
Join date : 27/09/2013
Age : 33
Location : thessaloniki

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θεμα με την τουρμπινα Empty Απ: Θεμα με την τουρμπινα

Δημοσίευση από vasiloglou1992 Δευ 06 Απρ 2015, 12:40

Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να παραμείνω στα ίδια άλογα, δεν θέλω να αλλάξω ή να βελτιώσω κάτι. Τ' όνομά μου είναι Βασίλης. Οπότε ακούω την πρόταση σου φίλε antobbi ! Απλά σε ό.τι και αν προτείνεις θέλω και μια εικόνα για την τιμή.

vasiloglou1992

Posts : 7
Join date : 05/04/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θεμα με την τουρμπινα Empty Απ: Θεμα με την τουρμπινα

Δημοσίευση από antobbi Τρι 07 Απρ 2015, 05:49

εσύ φοράς την kp35 είσαι με τα 75 hp έτσι δεν είναι;
τη πρόβλημα έχεις με την μαμά turbina;
πόσα χιλιόμετρα έχεις και είναι στα τελευταία της;
άμα δεν έχει πρόβλημα κάποιο ράγισμα δηλαδή η φτερωτή έχει κάπου στα 150 ευρώ + εργατικά φυσικά γιατί πρέπει να λύσουν από πολαπλή μέχρι και το φίλτρο dpf γιατί είναι φιξ
antobbi
antobbi
Admin

Posts : 110
Join date : 27/09/2013
Age : 33
Location : thessaloniki

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θεμα με την τουρμπινα Empty Απ: Θεμα με την τουρμπινα

Δημοσίευση από vasiloglou1992 Τρι 07 Απρ 2015, 06:30

Το αμάξι έχει πάνω 220.000 χιλιόμετρα. Πρόσφατα άλλαξα καδένα χρονισμού και με είπε ο μηχανικός μου ότι ήμουν πολύ τυχερός που με πήγε μέχρι τόσο. Αφού έκανε ένα ποιοτικό έλεγχο στο αμάξι με είπε ότι χρειάζεται ψυγείο, intercooler και ότι η τουρμπίνα του τα έχει φτύσει και πάει για αλλαγή ή και ανακατασκευή. Το θέμα μου είναι ότι καινούρια τουρμπίνα είναι κοντά 1500€ πράγμα το οποίο είναι υπερβολή για μενα. Το αμάξι κοστίζει 3000€ βαριά βαριά. Οπότε λογικά πάω σε ανακατεσκευή της υπάρχουσας τουρμπίνας ή σε κάποια άλλη εταιρία πέρα της Fiat. Γι αυτό και ζήτησα τη βοήθειά σας ! Όταν λες 150€+εργατικά, πόσο είναι τα εργατικά ;

vasiloglou1992

Posts : 7
Join date : 05/04/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θεμα με την τουρμπινα Empty Απ: Θεμα με την τουρμπινα

Δημοσίευση από Tjetakias Τρι 07 Απρ 2015, 07:16

Φίλε καλησπέρα ρε συ φιλε ποιος μαστορας στα λεει ολα αυτα γιατι θα τρελαθούμε με αυτά που διαβαζουμε πραγματικα κατ αρχας ακομα και να ειναι στα τελειωμένα η τουρμπίνα σου οπως σου λεει αμα ψαξεις και ριξεις μια ματιά στο internet τη βρίσκεις καινούρια με 200-250 κατοσταρικα αλλα και απο δω να την αγοράσεις απο το δημοθυρα τουρμπομιχανικη λεγεται η εταιρια δεν πιστευω να εχει πανω απο 300 ευρω. Οσον αφορά το Intercooler για ποιο λόγο να θέλει αλλαγή δεν μπορώ να καταλάβω οπως και το ψυγειο λαδιού αν δεν εχει καποιο πρόβλημα ειτε να εχει χτυπηθεί απο κάπου ειτε απο καπου να χανει και να υπάρχει σοβαρό πρόβλημα δεν υπάρχει λογος να αλλαχτει. Αδερφέ τα πετρελαια βγάζουν πολλα χιλομετρα και ειδικα ο δικός σου κινητήρας βγάζει πολλά απροβλημάτιστα αυτό εννοείται και για ολα τα υπολοιπα μηχανικά μερη του συμπεριλαμβανομενης και της τουρμπίνας σου η δικιά μου η τουρμπίνα πιεσμένη και με πρόγραμμα το αμάξι t-jet και ξεκόλιασμα καθε μερα και δεν εχει κανει κιχ και δουλευει μια χαρα καθως και παιδια απ το κλαμπ με πολλα χιλιομετρα πανω στ αμαξι και ξεκολιασμα και εχουν πανω τη μαμα τουρμπίνα και το δικο σου πουθ ειναι απειραχτο και μαμα να θές αλλαγή σε τόσα πράγματα δε μου φαίνεται λογικό. Κοίτα φίλε οτι σου λεω στο λεω καθαρα φιλικα και για τη δικια σου τη τσεπη αλλα εχω την εντυπωση οτι ο μηχανικος σου δε στα λεει και πολυ καλα κοιταξε το λιγο γιατι διαφορα θα παει να σε πιασει τον κωλο και θα πληρωνεις τσαμπα φραγκα στα συνεργεια. Τα 1500 ευρω εινα τιμη εξωπραγματικη 1500 ευρω δεν εχει με τιποτα αυτη η τουρμπινα ψαξε ρώτα τιμες και επίσης δε ξέρω αν στο ειπε ετσ ικαι αν πραγματικά χρειάζεται να αλλαχτει η τουρμπινα και οντως εχει προβλημα οπως επίσης σου ειπα και τη γνωμη μου για ιντερκουλερ και ψυγειο. Και κατι τελευταιο φιλε ξέρω πολλα αμαξια σα και το δικο σου με ιδιο μοτεε τα οποια εχουν πολλα περισσοτερα χιλιομετρα απο σενα και δουλευουν απροβληματιστα και δεν εχει αλλαχθει το παραμικρο επάνω κοιταξε το λιγο φιλε γιατι εχω την εντυπωση οτι προσπαθουν να σε πιασουν κοτσο και δες τι θα κανεις γιατι ειναι κριμα να πληρώνεις τζαμπα λεφτά στα συνεργεια ενώ τ αμαξι εχει και μπορει να σου βγαλει αλλα τοσα χιλιομετρα γιατι μη ξεχνας οτι ειναι και πετρελαιο.
Tjetakias
Tjetakias

Posts : 39
Join date : 28/02/2015
Age : 31
Location : Θεσσαλονικη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θεμα με την τουρμπινα Empty Απ: Θεμα με την τουρμπινα

Δημοσίευση από vasiloglou1992 Τρι 07 Απρ 2015, 07:46

Δεν διαφωνώ με την άποψή σου φίλε Tjetakias και δεν υπάρχει λόγος να τρελένεσαι. Το αμάξι το πήρα μεταχειρισμένο, με σβησμένα χιλιόμετρα και κακομεταχειρισμένο. Να φανταστείς μόνο λάδια είχε αλλάξει ο Γερμαναράς που το είχε στα 7 χρόνια που είχε το αμάξι !! Πιο κακομεταχείριση πεθαίνεις !! Τα πρώτα φίλτρα τα άλλαξα εγώ στο πρώτο σερβις να φανταστείς και στο λέω υπεύθυνα αυτό !! Οπότε φυσικό κι επόμενο η τουρμπίνα να παρουσιάσει πρόβλημα μετά από χρόνια, διότι η τουρμπίνα λειτουργεί σωστά όταν συντηρείς σωστά και τον κινητήρα σου και νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να διαφωνήσουμε σ αυτό. Αυτό έχει το κακό με τα εισαγώμενα αυτοκίνητα ! Είναι τζόκερ ! Το όλο θέμα με την τουρμπίνα, λοιπόν, προέκυψε όταν το αμάξι έβγαλε βλάβη υπερπλήρωσης και εμπεριστατωμένα η τουρμπίνα έχει βλάβη. Για την τιμή της τουρμπίνας δεν μου μίλησε ο μηχανικός, αλλά η αντιπροσωπεία της Fiat.

vasiloglou1992

Posts : 7
Join date : 05/04/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θεμα με την τουρμπινα Empty Απ: Θεμα με την τουρμπινα

Δημοσίευση από georgebravo Τρι 07 Απρ 2015, 11:20

Εαν δεν κανω λαθος στο δημοθυρα θα κανεις κατα 100% την δουλεια σου μιας και μιλαμε για μαμα καταστασεις..το κουλερ σου λογικα θα γεμισε μεσα..η το βγαζεις και το καθαριζεις η περνεις ενα μεταχνο με καμια 60_70ε..εαν παλι θελεις κατι ποιο αμεσω κοιτας το νερ για να παρεις μια μετανη τουρμπινα και να την βαλεις πανω..χωρις να εισαι πολυ καιρο χωρις αμαξι..απλα θελει ψαξιμο..η φιατ δεν ειναι με τα καλα της..ζηταει παρα πολλα λεφτα για το τπτ..πιστευω οτι η ανακατασκευη η μεταχνη..δεν θα ξεφυγεις πανω απο τα350-400 ε..οποτε κατα την γνωμη μου μην πας φιατ..για κουλερ βρομαει ο τοπος..μεχρι κι εγω εχω κουλερ στοκ στην αποθηκη...και το ψυγείο δεν νομιζω να παει πανω απο 130ε καινουργιο..οποτε με κανα 800ρι το εχεις κανει καινουργιο..σε σχεσι με τα 1500 που θελει η φιατ μονο για τουρμπο...

georgebravo

Posts : 223
Join date : 30/09/2013
Age : 35
Location : THESSALONIKI

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θεμα με την τουρμπινα Empty Απ: Θεμα με την τουρμπινα

Δημοσίευση από antobbi Τρι 07 Απρ 2015, 12:04

αγαπητέ φίλε  vasiloglou1992 επειδή έχω το ίδιο αμάξι με τα 90 hp αλλά το μοτέρ είναι ίδιο και έχω 169.000 χιλ και δεν έχω πειραξει τπτ, συμφωνώ με ότι έχει γραφτή παραπάνω που σου είπαν τα παιδιά.τουρβίνα δεν χριαζεσε κενούργια μπορείς να την πας στον δημόθυρα να στην κάνει κενούργια με πόλη λιγότερα λεφτά όσο για το ψήγιο σου και το κουλερ σου η βρίσκης μεταξύρισμένα η τα καθαρίζης και τελιώνης την δουλια σου με πολυ λιγότερα φράγκα δεν χρειζετε να πας στην φιατ που θα στον πιάσουν σίγουρα πράγματα.
antobbi
antobbi
Admin

Posts : 110
Join date : 27/09/2013
Age : 33
Location : thessaloniki

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θεμα με την τουρμπινα Empty Απ: Θεμα με την τουρμπινα

Δημοσίευση από vasiloglou1992 Τετ 08 Απρ 2015, 02:55

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας. Το ψυγείο καινούριο κοστίζει 80€. Μόνο για την τουρμπίνα ανησυχώ, αν γίνει ανακατασκευή θα είναι το ίδιο αξιόπιστη με την καινούρια;

vasiloglou1992

Posts : 7
Join date : 05/04/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θεμα με την τουρμπινα Empty Απ: Θεμα με την τουρμπινα

Δημοσίευση από georgebravo Τετ 08 Απρ 2015, 04:17

Πιστευω πως ναι...εξαρτατ και τον μαστορα...

georgebravo

Posts : 223
Join date : 30/09/2013
Age : 35
Location : THESSALONIKI

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θεμα με την τουρμπινα Empty Απ: Θεμα με την τουρμπινα

Δημοσίευση από antobbi Πεμ 09 Απρ 2015, 08:19

άμα θες κάποιον καλό μάστορα πάνε στον παρακάτω

http://www.turbo-mechanika.com/
antobbi
antobbi
Admin

Posts : 110
Join date : 27/09/2013
Age : 33
Location : thessaloniki

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θεμα με την τουρμπινα Empty Απ: Θεμα με την τουρμπινα

Δημοσίευση από vasiloglou1992 Παρ 10 Απρ 2015, 19:23

Σ ευχαριστώ φίλε μου antobbi !! Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας !! Καλό Πάσχα και καλή ανάσταση σε όλους !!

vasiloglou1992

Posts : 7
Join date : 05/04/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θεμα με την τουρμπινα Empty Απ: Θεμα με την τουρμπινα

Δημοσίευση από Tjetakias Παρ 10 Απρ 2015, 21:43

Καλό Πάσχα και καλή ανάσταση φιλε τίποτα να σαι καλά και σορρυ άμα μίλησα κάπως απότομα!!!!! 2 lol!
Tjetakias
Tjetakias

Posts : 39
Join date : 28/02/2015
Age : 31
Location : Θεσσαλονικη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θεμα με την τουρμπινα Empty Απ: Θεμα με την τουρμπινα

Δημοσίευση από vasiloglou1992 Σαβ 11 Απρ 2015, 05:49

Tjetakias μην αγχωνεσαι αδερφέ μου !! Απλά δεν υπάρχει λόγος να τρελενεσαι ετσι !! Υπερβολές θα υπάρχουν παντού Wink Καλή ανάσταση και σε σενα !!

vasiloglou1992

Posts : 7
Join date : 05/04/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης